Споделете статията
24.10.2018 г. | Людмила Пеева
Някои деца са родени добре възпитани. Просто ей така. За тези от нас, които не са извадили късмет с бебе-мечта и които понякога (често) се срамуват от него на публични места, защото отказва да се държи прилично, имаме няколко примера за това къде може да сте сбъркали.
- Стократно повтореното „НЕ“ загубва смисъла си. Ако детето прави нещо, което наистина не харесвате, много често извиквате високо и това „НЕ“. И коя вероятно ще е една от първите думи, които ще каже детето? Ненене
- Ако кажете на детето: „Не трябва да правиш това“ или „Това е забранено“, смятате, че сте обяснили всичко и че сте свършили работата си. Но коя е тази мистериозна трета страна, която има против? Според детето скриването ви зад някакъв въображаем авторитет е напълно неразбираемо.
- Ядосвате ли се, когато вашето дете ви вземе телефона? Защо е толкова привлечено от него? То вижда, че размахвате тази магическа играчка по няколко пъти на ден.
- „Не прави това, защото ще натъжиш мама.“ Изнудването с „НЕ“ работи, тъй като детето наистина не иска майка му да бъде тъжна, но засява у детето горчивото семе на безпокойството и страха, че то ще бъде разочарование за родителите си.
- Неколкократното ожесточено „НЕ“ може да има обратния ефект. „Защо не ни каза, че са лоши към теб в училище?“ – „Защото не трябва да „портиш“ хората.“
Думата „НЕ“ определено има място в речника на родителите, тъй като учи детето на дисциплина и не е правилно да се казва „ДА“ на всичко. А това, че понякога се оставяте на емоциите и тя се изплъзва? Случва се на всеки. Опитайте се да изразите несъгласието си по различен начин. Бъдете открити („Не искам да ядеш пясък“) и обяснете („Не искам да ядеш пясък, защото ще те заболи коремчето“).